Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sanoku

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
23 października 2018
100 lecie TOAW
W dniu 22.10.2018r. w ramach wojewódzkich obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się uroczystości 100 rocznicy powstania Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Zorganizowane zostały przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Wojskową Komendę Uzupełnień w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie.


100 lat temu – 27 października 1918 r. na mocy Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, powołane zostały okręgowe i powiatowe komendy uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia – zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 432/MON – 27 październik został dniem Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie koncelebrowaną m.in. przez Biskupa Rzeszowskiego ks. Jana Wątrobę. Dalsza cześć obchodów odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Jubileusz 100-lecia TOAW był okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń i wyróżnień. Wśród uhonorowanych byli m.in.
medalem pamiątkowym:

  • Dyrektor Zespołu szkół Nr 3 w Sanoku pan Krzysztof Futyma
  • Komendant Hufca Ziemi Sanockiej harcmistrz Krystyna Chowaniec
  • Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Sanoku pan Piotr Andrunik
  • Kierownik Referatu Geodezji Gospodarki Nieruchomościami urzędu gminy Dydnia pan Stanisław Pytlowany

ryngrafem pamiątkowym WKU Rzeszów wydanym na 100 Lecie Terenowych Organów Administracji Wojskowej:

  • Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku ppłk Dariusz Brzeżawski

listem gratulacyjnym:

  • specjalista WPMiAR WKU w Sanoku pani Bożena Bartkowska

Szef WSzW w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz STOPA złożył gratulacje żołnierzom oraz pracownikom terenowych organów administracji wojskowej. Podziękowano jednostkom i służbom za wspólną działalność na rzecz obronności kraju. Przekazano także wyrazy uznania za wspieranie wojska w środowisku cywilnym dla wszystkich instytucji współpracujących z WSzW oraz WKU, które w swej działalności nie pozostają obojętne na potrzeby obronne państwa. Następnie uczestnicy obchodów wysłuchali wykładu st. chor. Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. J. Piłsudskiego w Rzeszowie- Pawła REJMANA na temat „Jednostki wojskowe stacjonujące na Podkarpaciu na przestrzeni 100 lat”. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz młodych artystów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

 

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani goście zostali zaproszeni na tradycyjny żołnierski poczęstunek. Dzięki uprzejmości Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wszyscy goście mogli zwiedzić bogatą ekspozycję wystawy na temat „Polska Walcząca”, przypominającą o Polskim Państwie Podziemnym oraz dzięki zaangażowaniu pracowników Klubu 21 BSP wystawę nt. „Historia Wojsk Górskich”. W holu podkarpackiej filharmonii można było również zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem prezentowanym przez żołnierzy 3 PBOT, która dzięki niezwykle skutecznie realizowanej działalności rekrutacyjnej przez WSzW w Rzeszowie oraz podległe wojskowe komendy uzupełnień jest najlepiej ukompletowaną jednostką obrony terytorialnej w kraju.

 

Doskonałym podsumowaniem jubileuszu 100-lecia były gratulacje złożone wszystkim żołnierzom oraz pracownikom terenowych organów administracji wojskowej przez wojewodę podkarpackiego – Panią dr Ewę Leniart „Dziękuję Wam za rzetelną i pełną zaangażowania pracę na rzecz Ojczyzny, za skuteczne wykonywanie powierzonych zadań. Jesteście wizytówką polskich Sił Zbrojnych w terenie, a wasza codzienna służba stanowi bardzo ważny element oblicza polskiej armii i bez wątpienia wpływa na kształtowanie wizerunku wojska w społeczeństwie. Pomagając ludziom w sytuacjach kryzysowych i podczas likwidacji klęsk żywiołowych zacieśniacie relacje społeczne, zyskując przy tym społeczne uznanie i szacunek”.

 

Tekst i zdjęcia: WSzW Rzeszów

Dołączona galeria zdjęć: 100 lat TOAW
generuj pdf
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sanoku
Przemyska 1
38-500 Sanok
tel. 261156666
fax. 261156609
wkusanok@ron.mil.pl